Facta, non verba!

media.jpg

Допит, обшук, запит: поради адвоката як не потрапити на гачок слідчого

Відомий вислів «від суми та від тюрми не зарікайся» не втратить своєї актуальності з часом. Ніколи не можна бути впевненим у тому, що з Вами або членами Вашої сім'ї не станеться нещастя, ніхто не застрахований від звинувачення у злочині (в тому числі і того, якого не скоював). Це потрібно розуміти і бути готовим до таких поворотів долі.

Золоті правила допиту

Отже, в один злощасний день в Ваші двері подзвонили і вручили Вам повістку про виклик на допит (зазначимо, що порядок також може бути направлена поштою, електронною поштою або факсом, можливе здійснення виклику по телефону або телеграмою). Тут Вами опановує буря емоцій: руки тремтять, ноги не слухаються, думки плутаються. І ви той час починаєте робити грубі помилки. Стоп! Перше і головне правило, яке Ви повинні запам'ятати – заспокойтеся, не бійтеся.

Отже, ви взяли себе в руки, а тепер вивчіть документ, який тримаєте в руках.

Пам'ятайте, що належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є підпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом. Якщо особа попередньо повідомила слідчому адресу електронної пошти, надіслана на таку адресу повістка про виклик вважається отриманою у випадку підтвердження її отримання особою відповідним листом електронної пошти.

Незважаючи на свою стислість, порядок містить багато важливої інформації, серед іншого:

- прізвище, ім'я, по батькові, посада слідчого, який викликає на допит (саме до нього необхідно з'явитися);

Ваші прізвище, ім'я, по батькові та адреса (у разі зазначення неправильних даних, можете вважати, що викликають не Вас)

дата, час та місце проведення допиту (Ви повинні бути повідомлені про проведення допиту не менш ніж за три дні до його проведення);

- найменування (номер) кримінального провадження, в рамках якого здійснюється виклик (допит, як слідча дія може проводитися тільки після початку кримінального провадження);

- процесуальний статус, в якому перебуває особа, викликана на допит (свідок, підозрюваний або обвинувачений - від цього залежить обсяг прав і обов'язків особи).

Кримінальний процесуальний кодекс встановлює обов'язок особи з'явитися на допит за викликом слідчого і відповідальність за неявку без поважних причин (невелике грошове стягнення, адміністративна, кримінальна відповідальність, і можливість здійснення приводу (примусове супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця виклику в зазначений час).

Слід також ознайомитися з поважними причинами неявки на допит, зазначеними у ст. 138, такими можуть бути, наприклад, хвороба, відрядження, подорож, смерть близьких і неотримання порядку і т. д. (звичайно, всі обставини повинні бути підтверджені документально).

Отже, припустимо, ви отримали повістку, порядок її вручення дотриманий. Що ж робити далі.

В першу чергу, слід пам'ятати, що проведення допиту – це робота слідчого. І якщо він хоче отримати результат, то ретельно готується до її виконання: продумує найдрібніші деталі допиту (час, день, навіть освітлення, тривалість, перелік питань, їх послідовність, вивчає особистість особи, якого збирається допитувати, для встановлення психологічного контакту). Ваша підготовка до цієї слідчої дії може зіграти вирішальну роль в отриманих результатах. Тут важливо все – від психологічного настрою до лаконічності відповідей. У більшості випадків, від поведінки особи, викликаної на перший допит у якості свідка, залежить, чи стане вона підозрюваною. Країни англосаксонської системи права вважають репетицію допиту нормою. Слід взяти у них приклад.

Отже, сформуємо основні правила поведінки на допиті:

1. Зберіться, не бійтеся, сконцентруйтеся

У більшості випадків допити ведуться «на території» слідчого, в його кабінеті, що створює для нього якусь зону комфорту, формує встановлення взаємовідносин господаря (слідчого) та гостя (особи, яку викликано на допит), при яких останнім відчуває себе невпевненою, заляканою. Однак такий стан може Вам дорого коштувати. Пам'ятайте, Ви абсолютно вільний, невинний, незалежний громадянин, поки рішенням суду не буде встановлено інше. Тому Ваші стосунки зі слідчим, відносини рівних.

2. Зверніться за допомогою до фахівця – адвоката.

Він зможе допомогти Вам вибрати тактику захисту, роз'яснить Ваші права і обов'язки, утримає слідчого від можливого порушення процесуального законодавства, захистить Ваші інтереси, додасть впевненості на допиті.

3. Вивчіть свої права і обов'язки слідчого.

Ваші права передбачені ст. ст. 42, 66, 224 Кримінального процесуального кодексу України. Це дозволить Вам впевненіше почувати на допиті і в повній мірі реалізувати право на захист.

4. Реєстрація в Журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених час, причину Вашого прибуття, а також дані слідчого, який Вас викликав.

Законодавством встановлено, що допит не може тривати довше 2 годин поспіль і більше 8 годин на день. Реєстрація дозволить Вам юридично закріпити порушення даного положення, у разі наявності такого.

5. Не відповідайте на навідні запитання

Питання, що містять відповіді, частина відповіді або підказка до необхідного слідчому відповіді заборонені. Якщо питання Вам не зрозумілий, уточнюйте, перепитуйте. Не поспішайте з відповіддю, обміркуйте. Іноді слідчі підганяють фразами типу «швидше закінчимо, швидше підете», кажуть, що поспішають. Це не має Вас цікавити, такі дії є одним з тактичних прийомів, покликаних змусити Вас збитися.

6. Відповідайте на питання чітко, однозначно

Принцип «слово за слово» в даному випадку тільки нашкодить Вам. Ваші відповіді повинні бути обдуманими, точними. Якщо якісь дані Вам не відомі, так і відповідайте сумніваєтеся, забули – вживайте виразу: «можливо», «на скільки я пам'ятаю», «здається» і т. д. Говорите тільки про те, що знаєте, бачили особисто; не переказуйте те, що чули від когось. Пам'ятайте – мета слідчого отримати максимальну кількість інформації, щоб потім звинувачувати Вас або інших у брехні.

7. Не підписуйте протокол допиту, не прочитавши

Обов'язково поспішаючи прочитайте те, що Ви написали власноруч, а вже тим більше записане з Ваших слів слідчим. У протоколі не повинно залишатися порожніх граф, рядків, обов'язково проставте зигзаги, щоб уникнути можливості дописування інформації в подальшому без Вашого відома.

8. Вкажіть свої зауваження і коментарі в протоколі.

Якщо Ваші права під час допиту були порушені, або слідчим були допущені порушення процедури допиту, обов'язково вкажіть це. Надалі це дозволить довести неприпустимість даного доказу в суді.

9. У разі необхідності оскаржуйте дії слідчого прокурору, керівнику органу досудового слідства.

Типові помилки Чого не варто робити!

1. Участь у допиті без адвоката

2. Незнання своїх прав та обов'язків слідчого

3. Повідомлення «зайвих» даних

4. Підписання протоколу без його прочитання

5. Безпідставна неявка на допит

6. Необґрунтовану відмову давати показання

7. Повідомлення про «зайвих» людей

8. Невнесення зауважень про порушення в протокол.

Золоті правила при отриманні запиту слідчого на надання документів, інформації

Одним із способів збирання доказів, який є в арсеналі слідчого, є витребування та отримання речей, документів, інформації у підприємств, організацій, службових та фізичних осіб (ч. 2 ст. 93 КПК України).

Перше, що слід усвідомити – ігнорувати такого роду запити не слід. Тому, в першу чергу, знову зверніться до першого правилом, вказаною вище і заспокойтеся. 

Уважно вивчіть документ, який Ви отримали, зверніть увагу на наступне:

1. Прізвище, ім'я та по батькові, посаду особи, яка направила запит;

2. Наявність обов'язкових реквізитів документа (дата, вихідний номер, підпис)

3. Прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, якій направлено запит;

4. Номер кримінального провадження, в рамках якого здійснено запит (витребування інформації в рамках ст. 93 КПК України може бути здійснено тільки за умови відкритого кримінального провадження);

5. Нормативно – правове обґрунтування (вказівка на конкретні норми права, тобто статтю і частина нормативно – правового акта, якими обґрунтовані вимоги);

6. Назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити документи, які повинні бути надані за запитом; (не стоїть за власною ініціативою розширювати перелік).

Згідно з чинним законодавством України доказами можуть бути документи, які отримані з дотриманням процедури і безпосередньо стосуються справи, тобто ті, які пов'язані з суб'єктом чи об'єктом злочину. Таким чином, у запиті слідчий повинен обґрунтувати зв'язок запитуваних документів з кримінальним провадженням.

Якщо запит слідчого оформлений з дотриманням усіх вимог, і ви готові добровільно подати документи, надсилайте, однак перед цим рекомендуємо Вам порадитися зі своїм адвокатом.

Так як, дані запити не в повній мірі відповідають чинному законодавству процесуальне законодавство передбачає чіткий порядок реалізації права слідчого, передбаченого ст. 93 КПК України, за допомогою інституту тимчасового доступу до інформації, документів і тимчасового вилучення майна (Голова 15,16 КПК).

Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). При цьому частиною 2 статті 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Таким чином, Ви зобов'язані надавати інформацію, документи не за простим запитом слідчого, а за попередньо отриманою ухвалою суду, слідчого судді.

В ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено:

1) прізвище, ім'я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів;

2) дата винесення постанови;

3) положення закону, на підставі якого прийнято рішення;

4) прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, які мають надати тимчасовий доступ до речей і документів;

5) назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ;

6) розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом;

7) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

8) положення закону, які передбачають наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду.

При цьому стаття 161 КПК України містить перелік речей і документів, до яких заборонено доступ, а саме:

1) листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв'язку з наданням правової допомоги;

2) об'єкти, які додані до такого листування або інших форм обміну інформацією.

А в статті 162 КПК України можна почерпнути інформацію про документи, які містять охоронювану законом таємницю, так серед іншого до них належать документи, які містять конфіденційну, у тому числі комерційну таємницю. Таким чином, затвердивши на підприємстві Положення про комерційну таємницю з переліком інформації, що її містить, можна убезпечити себе від вилучення цих документів.

Зверніть увагу, що особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів.

А ось ігнорувати цю ухвалу суду не радимо, так як це може закінчитися обшуком.

Рекомендації при проведенні обшуку

Основні поради при проведенні слідчих дій та обшуку, в тому числі, зводяться до стабілізації свого психологічного стану і контролю над дотриманням юридичних нюансів дії.

Не будемо оригінальні, в першу чергу, слід перевіряти правові підстави проведення дій.

Так, обшук у житлі та іншому володінні особи проводиться на підставі ухвали слідчого судді. 

Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житловими приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

У разі необхідності слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням, яке розглядається у той же день і за результатами цього розгляду виноситься рішення про задоволення чи відмову.

Підстави для проведення обшуку повинні бути вагомими: слідчий повинен довести наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться в речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Ухвала може бути використана лише один раз. Зверніть увагу, що визначення повинно містити відомості про:

1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

2) прокурора, слідчого, які подали клопотання про обшук;

3) положення закону, на підставі якого виноситься ухвала;

4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, в яких повинен проводитися обшук;

5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Ухвала та її копія, а також документи осіб, які проводять обшук, повинні бути пред'явлені особі до початку обшуку.

Зверніть увагу, що обшук може проводитись і в разі відсутності власника житла або іншого володіння особи. Тоді у разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов'язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.

Перешкоджати слідчому в проведенні обшуку не рекомендується, так як за це передбачена відповідальність. Слідчий має право відкривати закриті приміщення, тому, якщо Ви не хочете, щоб ламали двері, відкривайте самі. Крім того, слідчий на місці може прийняти рішення про обшук осіб, які присутні під час обшуку, якщо у нього з'являться підозри про те, що вони ховають документи або речі, які мають значення для слідства.

Отже, загальні рекомендації при проведенні обшуку:

1. Зверніться за допомогою до адвоката;

2. Перевірте наявність правових підстав для проведення обшуку;

3. Не залишайте осіб, які проводять обшук, в самих приміщеннях, щоб уникнути можливих провокацій;

4. Не беріть в руки предмети, які Вам не належать, але даються слідчим, як знайдені. Ваші відбитки пальців будуть практично незаперечним доказом того, що Ваша річ, у суді;

5. Уважно читайте протокол обшуку, внесіть свої зауваження в протокол;

6. Оскаржуйте незаконні дії слідчого.

Рекомендації, дані в цій статті, носять загальний характер, не забувайте, кожен випадок індивідуальний. Бажаємо Вам ніколи не опинятися в ситуаціях порушення Ваших прав.

Горошинський О.

Джерело: http://jurliga.ligazakon.ua/blogs_article/539.htm