Facta, non verba!

media.jpg
 

У Cполученому Королівстві прийняли Закон, що дозволяє конфіскацію майна, придбаного за кошти із непідтверджених джерел

Навесні 2017 року парламент Сполученого Королівства прийняв Закон «Про кримінальні фінанси» (Criminal Finance Act 2017) (далі - Закон), який надає англійським державним органам нові інструменти у боротьбі з відмиванням грошей, корупцією, ухиленням від сплати податків і фінансуванням тероризму. Очікується, що Закон набуде чинності восени 2017 року.

Передумови для прийняття Закону існували досить давно, оскільки Сполучене Королівство завжди вважалося дуже привабливою юрисдикцією для іноземних інвесторів за цілою низкою факторів. Однак саме інвестиційна привабливість Сполученого Королівства спричиняє велику кількість спроб здійснення фінансових злочинів, зокрема, відмивання коштів. Так, відповідно до офіційної інформації, сума грошових коштів, відмитих через Сполучене Королівство останнім часом, становить від 36 до 90 мільярдів фунтів.

Закон значно обмежує можливості осіб, які бажають відмити доходи, отримані злочинним шляхом. Найбільш важливі положення Закону передбачають:

відповідальність компаній за нездатність запобігти ухиленню від сплати податків, вчиненому їх працівниками, агентами або іншими особами, які діють від імені або в інтересах компаній;

подовження періоду призупинення здійснення фінансової операції у разі наявності підстав вважати таку операцію підозрілою (максимальний період призупинення операції, як і термін розслідування, збільшений до 186 днів);

спрощення процедури отримання правоохоронними органами інформації, що стосується можливого відмивання грошей, та обміну такою інформацією між компаніями; 

поява концепції «багатство непоясненого походження» (Unexplained Wealth) і надання відповідним органам широких повноважень в розслідуванні, пов'язаних з таким багатством справ.

На останньому варто зупинитися докладніше. Так, відповідно до заяви англійського уряду, трапляються випадки, коли особи, причетні до корупції або вчинення злочинів, намагаються «відмити» свої доходи, отримані злочинним шляхом, в Сполученому Королівстві. Правоохоронні органи часто мають підстави вважати, що грошові кошти, які перераховуються до Сполученого Королівства, отримані злочинним шляхом, проте до появи Закону вони не мали достатніх важелів, щоб довести такі факти, зокрема, через неможливість отримати достатні докази, особливо з-за кордону.

Наказ про багатство непоясненого походження (Unexplained Wealth Order - UWO) (далі - Наказ), передбачений Законом, дозволяє правоохоронним органам вирішити цю проблему. Тепер відповідні органи можуть подавати заяву про видання такого Наказу до Високого суду Лондона. Приймаючи рішення про видання Наказу, Суд повинен ґрунтуватися на таких фактах:

вартість власності перевищує 50 тисяч фунтів;

є достатні підстави вважати, що підтверджені джерела доходу особи не дозволяють йому придбати таку власність; і

відповідач є політично значущою особою (politically exposed person), або ж є підстави підозрювати його або пов'язаних з ним осіб у причетності до скоєння злочинів.

Наказ, серед іншого, вимагає від особи роз'яснити джерела отримання коштів, на які було придбано відповідні активи в Сполученому Королівстві, при цьому такі активи можуть заморозити задля уникнення їх відчуження. Наказ також передбачає термін для надання відповіді.

У разі, якщо відповідач не надає необхідну інформацію в повному обсязі або не відповідає взагалі, то припускається, що активи придбано за рахунок коштів, отриманих злочинним шляхом, і вони підлягають конфіскації. Якщо ж відповідь надається, то відповідні органи протягом 60 днів вирішують, які дії вчинити: почати розслідування, заарештувати майно або ж не вчиняти ніяких дій щодо такого майна. Надання неправдивої інформації у відповідь на Наказ є кримінально караним злочином.

Що ж це означає для осіб, які володіють майном на території Сполученого Королівства? Безумовно, правоохоронні органи отримали потужніші інструменти для проведення розслідувань, і існує ризик, що такі розслідування будуть ініціювати частіше, а інтерес правоохоронних органів до іноземних власників активів зросте.

У той же час, Закон передбачає ряд гарантій для власників майна у Сполученому Королівстві: чітко регламентована процедура видання Наказу, обмежений перелік державних органів, які можуть ініціювати його видання, складність доведення підстав для цього, розгляд даного питання Високим Судом Лондона, а також право не свідчити проти себе.

Джерело: http://www.sk.ua/ua/news/4162